At the Supermarket (Division With Decimals/Estimating/Rounding): Building Real-Life Math Skills

By: Liane B. Onish

ISBN:
List Price:
$3.00
Format Pages Quantity Price
ePage (1.7 MB) 5
$3.00
E-Pages
The Menu Game (Estimating/Rounding): Building Real-Life Math Skills 4
$3.00
Going to the Movies (Reading a Schedule/Time/Money): Building Real-Life Math Skills 4
$3.00
On the Field (Area/Perimeter): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Let's Go Shopping! (Fractions/Percentages): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Go, Team! (Reading a Chart/Money/Time): Building Real-Life Math Skills 4
$3.00
Concert Shop (Money/Adding and Subtracting Decimals/Estimating): Building Real-Life Math Skills 4
$3.00
Spring Carnival (Using Nonstandard Units): Building Real-Life Math Skills 4
$3.00
Making Money (Money/Time): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Pizza! Pizza! (Fractions/Money): Building Real-Life Math Skills 5

$3.00

$0.00
Save: $3.00 (100%)

Playland (Converting Units of Measurement): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Muffins Versus Cupcakes (Using Standard Measurements/Fractions): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Tracking Track (Using Standard Measurements/Averaging): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Happy Birthday! (Working With a Budget): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Road Trip (Distance/Speed/Time/Calculator Skills): Building Real-Life Math Skills 5
$3.00
Book Fair (Reading a Tally Chart/Money/Analyzing Data): Building Real-Life Math Skills 4
$3.00
Subtotal: $
  • Description
  • Teaching Tip

Product Description:

Eggs, tomato sauce, carrots, rasberries—how much do groceries cost? Students study the prices of grocery items to answer questions and determine costs. They round up or down to estimate costs, then add their estimates together to get the total estimated cost!

Grades 3 - 5

This real-life math lesson follows the following three-part format: 1. Teaching Guide: A one- or two-page plan to help you make the most of the lesson. 2. Let’s Work Together: A reproducible introductory activity that you and students use together to expl

Only registered users can write reviews. Please, log in or register