Making Money (Money/Time): Building Real-Life Math Skills

By: Liane B. Onish

ISBN:
List Price:
$3.00
Format Pages Quantity Price
ePage (2.7 MB) 5
$3.00
E-Pages
  • Description
  • Teaching Tip

Product Description:

Candace babysits, but Amy is too young. Amy post a flyer to advertise jobs she can do: walking a dog, caring for a cat, watering plants, helping in the garden—and the rates she charges. Students study the flyer, then answer questions to determine what Amy might be paid for various types of jobs! Students consider whether Amy is charging by the hour, half hour, or day.

Grades 3 - 5

This real-life math lesson follows the following three-part format: 1. Teaching Guide: A one- or two-page plan to help you make the most of the lesson. 2. Let’s Work Together: A reproducible introductory activity that you and students use together to expl

Only registered users can write reviews. Please, log in or register