Daily Math Money Tracker: Life Skills Practice (Math)

ISBN:
List Price:
$1.50
Format Pages Quantity Price
ePage (212 KB) 2
$1.50
E-Pages
Real-Life Math Workbook 96

$8.95

$5.82
Save: $3.13 (35%)

Addition: Life Skills Practice (Math) 4
$3.00
Subtraction: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Multiplication: Life Skills Practice (Math) 4
$3.00
Division: Life Skills Practice (Math) 4
$3.00
Estimating: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
How to Use a Pocket Calculator: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Skills Survey - Using a Calculator: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Unit Price x Quantity + Sales Tax: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Paying for a Meal: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
How to Save on Transportation: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
At the Grocery: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
In the Post Office/Putting It All Together/Skills Survey: Life Skills Practice (Math) 4
$3.00
Checking Account: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Balancing Your Checkbook: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Savings: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Budgeting: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Renting an Apartment: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Are You Covered? (Your Money and Math): Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
All About Credit (Your Money and Math): Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Filing Your Income Tax: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Putting It All Together/Skills Survey (Your Money and Math): Life Skills Practice (Math) 5
$3.00
The Best Paying Job: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Working Time: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Time-and-a-Half: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Earning by the Piece of by Commission: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
What is Profit? Loss?: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Pricing: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Bookkeeping: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Putting It All Together (Math in the Workplace): Life Skills Practice (Math) 4
$3.00
City and Highway Mileage: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Gas Saving Habits: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Do It Yourself: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Using the Calculator's Memory: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Discounts: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Buy More, Pay Less: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
Putting It All Together/Skills Survey (Math Savers): Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Where Does Your Team Stand?: Life Skills Practice (Math) 2
$1.50
How Long Will You Travel?: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Temperature Change: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
The Metric System: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Shopping With Foreign Money: Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Putting It All Together/Skills Survey (Math Where You Least Expect It): Life Skills Practice (Math) 3
$1.50
Subtotal: $
  • Description

Product Description:

This lesson answers the question, "Where has all the money gone?" and will help students learn to keep track of their expenses. Students complete a week-long calendar of expenses. They must carry over each End-of Day balance to the start of the next day—is there enough money to get through the week?

Grades 7 - 12

Only registered users can write reviews. Please, log in or register